Omurga Ameliyatı

Omurga Ameliyatı

Ameliyattan Önce Anestezi konsültasyonu: Ameliyat öncesinde hastanın genel sağlık durumu yeterince iyi olmalıdır. Bu durumun tespiti açısından temel kan testleri yapılır,

Ameliyattan Önce
Anestezi konsültasyonu: Ameliyat öncesinde hastanın genel sağlık durumu yeterince iyi olmalıdır. Bu durumun tespiti açısından temel kan testleri yapılır, EKG’si ve Akciğer radyografisi çekilir. Daha sonra anestezi uzmanı hem bu testleri değerlendirir hem de hastayı muayene eder ve hastanın genel anestezi alıp alamayacağına karar verir bu arada eğer gerek duyarsa hastanın kardioloji, endokrinoloji vb gibi bölümlercede değerlendirilmesini isteyebilir. Anestezi onayını alan hasta ameliyata hazır demektir. Anestezi konsültasyonu ameliyattan bir hafta önce yapılmalıdır. 
Kullandığınız ilaçlar: Eğer devamlı olarak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bunu muhakkak anestezi doktoruna ve hastaneye yatışınızı yapan doktora bildiriniz.  Bu ilaçların bazıları hayati öneme haiz olup kesilmemesi gerekebilir. Bunun tam tersi olarak bazı ilaçlarda örneğin kan sulandırıcı ilaçlar ise ameliyattan önce kesilmesi gerekebilir. Ayrıca şeker hastalarının kullandığı insülin ve kalp ve tansiyon hastalarının kullandığı bazı ilaçlarda ameliyat gününe özel doz ayarlaması yapılması gerekebilir. Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için  devamlı olarak kullandığınız ilaçları muhakkak doktorlarınıza bildiriniz.
Sigara kullanımı: omurga ameliyatlarından sonra iyileşme sürecini olumsuz olarak etkiler bu yüzden ameliyattan 3 ay önce sigarayı bırakmış olmalısınız.
Obezite: Omurga ameliyatlarında uzun cilt kesileri yapılırken koter olarak adlandırılan kesiciler kullanılarak kılcal kan damarlarının bu yakıcılar ile daha kesilirken koterize olması sağlanır. Böylece uzun cilt ve cilt altı kesiler nedeni ile hastanın fazla kan kaybetmesi önlenmeye çalışılır. Ancak obez hastalarda cilt altı yağ dokusunda ameliyat sonrası dönemde koter kullanımına bağlı olarak yağ nekrozu gelişebilmektedir. Bu yüzden ameliyattan önce 6 ay-1 yıl bir diyetisyen kontrolünde zayıflamanız gerekir.