Schroth Egzersizleri

Schroth yönteminin prensiplerine dayanan düzeltici tedavi günümüzde dünya çapında uygulanmaktadır; bu yöntem esas olarak skolyozun...

SCHROTH EGZERSİZLERİ İSTANBUL

Schroth yöntemi, skolyozun düzeltilmesinde uygulanan ameliyatsız bir tedavidir ve 100 yıldır kullanılmaktadır.

Schroth yönteminin prensiplerine dayanan düzeltici tedavi günümüzde dünya çapında uygulanmaktadır; bu yöntem esas olarak skolyozun oluşturduğu deformiteyi üç boyutlu olarak ele alarak her bir komponenti için özel egzersiz bileşenleri içerir. Aşağıdaki şekilde skolyozda sadece omurganın yana eğriliği olmadığı buna ek olarak omurgada kamburluk (kifoz) ve geriye kaykılma (lordoz) ve kendi ekseninde sıkılmış bir çamaşır gibi dönmesi (rotasyon) da olduğu görülüyor. İşte Schroth yöntemi bu deformitelerin her biri için düzeltici egzersiz paternleri içerir.

Egzersizlerden, cocuklar ve gencler deformitenin düzelmesi ve veya yerinde sayması açısından yararlanırlarken. ileri yaş grupları ise deformitenin düzelmesinden ziyade, ağrıların azalması ve duruş bozukluklarının düzelmesi için yararlanırlar.

 

Skolyoz Tedavisi:

Son 10 yıldır skolyoz hastalarına tanı koyulduğu andan itibaren özel egzersizler yaptırılıyor. Schroth egzersizleri bunun en popüler olanı ve en yaygın kabul görenidir. Kişiye özel planlanan bu egzersizler ile skolyozun ilerlemesi büyük bir oranda durdurulmakta ve pek çok olguda ,  dereceler 6 aylık bir süreçten sonra azalmaktadır. Azalmanın derecesi çocukların egzersizleri algılaması ve ödevlerini aksatmadan yapması ve ailelerin ciddiyetle takibi ile doğru orantılılıdır.

İSTANBUL SKOLYOZ OKULU

Tedavi programına girersek bizi nasıl bir süreç bekliyor?

İlk gelişte doktor muayenesi, radyolojik ve skolyometrik ölçümler yapılıyor.

(Not kliniğimizde röntgen çekinmemektedir. Hastalarımız röntgenlerini beraberlerinde getirmektedirler.)

Egzersiz seansları haftada bir fizyoterapist eşliğinde yapılıyor.

Egzersiz seansları önce haftada bir başlıyor. 2. Aydan sonra 10 günde bir ve daha sonraları 20 günde bir olmak üzere ilk 6 ay içerisinde 10-20 seans arası oluyor. Seans sayısı hastanın disiplinli olmasına ve egzersizleri algılamasına, aile ile çocuğun birlikte hareket etmesine ve eğriliğin c veya s seklinde olmasına bağlı olarak değişebiliyor..

Tabanlık ve korse tasarımlarımları yapılıyor.  Uygulama sonrası dönemde korse ve tabanlık ta gerekebilecek restorasyon ve ufak tefek tamir ve müdahaleler yapılıyor.

6. ay filimler tekrarlanarak yeniden muayene yapılıyor.

Daha sonra 2 -3 ayda bir ortak ders yapılıyor ve 18 yaş öncesi 6 ayda bir muayene ve radyolojik inceleme tekrarlanıyor. 18 yaş sonrası muayene yılda 1 e düşüyor. 

Hangi saatlerde hizmet verilmektedir?

Tedavi ve muayeneler hastalarımızın okul-kurs durumuna bağlı olarak esnek bırakılmıştır. Tedavi sürecinde randevularımızı size uygun saatler de vermeye gayret ediyoruz.

Çocuğumda  skolyozu  garanti düzelirmi?

Bu soru ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Biz size egzersileri nasıl yapacağınızı öğretiyoruz. Aksi taktirde kliniğimizde haftada bir gün egzersiz yapmak sizi tedavi etmez. Tedavi hergün evinizde disiplinli bir şekilde en az bir saat olacak şekilde yapılırsa etkili olur. Daha rahat anlaşılması için şu örneği veriyorum. Burayı bir bale ya da jimnastik klübüne benzetelim, aynı dönemde 50 sporcu başlasın. Bu sporculardan bir kısmı hobi olarak yapacak, bir kısmı daha başarılı olup konservatura gidecek veya milli sporcu olacak. Küçük bir kısmı istesede başarılı olamayacak. Çocuğun kliniğe severek gelmesi, egzersizleri isteyerek disiplinli bir şekilde uygun zaman ayırarak ciddiyetle yapması başarıyı getirir. Ergenlik döneminde ve sınav stresleri ile dolu eğitim çağında. Çocukların çok azı bu motivasyona sahiptir. Bu motivasyonu sağlamada en büyük görev ailelere düşmektedir. Ailenin ilgisi ve ergen hastanın tüm aksi yaklaşımlarına rağmen süreci olumlu yönlendirmesi tedavini başarısını arttırmaktadır.

SKOLYOZ KORSESİ

Korse ne zaman gerekir?

Korse kemik büyümesinin devam ettiği dönemde yani 15-18 yaşlarından önce kullanılır. Kemik büyümenin hangi yaşta tamamlanmış olduğunu skolyoz grafisinde leğen kemiklerine bakarak anlıyoruz. Risser belirtisi ile bunu anlıyoruz. Bu konuda you tube videoma bakabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=6eLgvoy0DM4

Korsede ikinci bir kıstas ise eğriliğin decesidir. 20 dereceden daha büyük bir eğrilik varsa korse kullanılmalıdır.

Kliniğimizde korselerin tasarımınına müdahale etmekteyim. Yapılan korseyi uyguladıktan 7-10 gün içerisinde röntgen çekerek denetlemekteyim.  Bu denetleme sonrasında gerekebilecek restorasyonları ve ayarlamaları takip etmekteyim.

Tabanlık ne zaman gerekir?

Tabanlığı ayaklar yere basarken topuk kemiklerinin yanlara doğru açılanma yapması durumunda kulanmaktayız. Bu duruma Kalkaneo valgus veya ankle valgus adı verilmektedir. Tam olarak düz tabanlık değildir. Benzeri bir durumdur. Bu sorunun olup olmadığını muayene ve bilgisayar destekli basınç analizi ile anlayabiliyoruz.  

Spor yapmak skolyoza neden olurmu? Hangi sporları yapabiliriz?

Skolyozun nedeni esasen net olarak belli değildir.Skolyoz nedenleri olarak bazı teoriler vardır ve bunlar arasında spor yapmak yoktur. Skolyoz tedavisinde uyguladığımız schroth egersizleri, asimetrik olarak yapılır. Bundan kastım şudur. Örneğin yüzme yapan bir kişi her iki kolunuda eşit oranda kullanmaktadır. Fakat cirit atan bir kişi sadece bir kolunu kullanmaktadır. Yüzme yaparken kaslar simetrik olarak, karşılıklı bir şekilde eşit bir biçimde çalışır. Ancak cirit atma sırasında bir taraf kas grubu çalışmaktadır. Biz de Schroth egzersizleri yaptırırken eğriliğin durumuna göre sağ ya da sol taraftan birini çalıştırarak germekte ve öteki yanı ise esneterek gevşetmekteyiz.  Bir diğer yandan, halter gibi ağırlık kaldırma veya squash yaparken omurgada ki zorlanmaların skolyoza olumsuz yönde etki edeceği açıktır.   Bir diğer yandan hastalarıma okulda beden eğitimi derslerine girmelerinde engel olmadığını haftada iki saat beden dersinin bir zararının olmayacağını hatta ve hatta korse kullanıyorsa dersten öne korsesini çıkarıp ders bitiminde takmasının bir sakıncası olmadığını öğütlüyorum.  Buna benzer şekilde haftada bir iki gün yüzmeye gitmenin bir sakıncası yoktur.  Voleybol,  basketbol, futbol gibi okul çağı çocukların favori sporlarını takım bünyesinde haftada 4-5 gün ve 3-4 saatlik yoğun antrenmanlar ile yapması skolyoza olumsuz yönde etki eder. Ancak arkadaşları toplanmış hafta sonu bir maç yapmış bu sorun olmaz.  

Ağır çanta taşımak skolyoza neden olurmu?

Bu konuda spor gibi ele alınabilir. Ağır çanta veya yük taşımak skolyoza neden olmaz. Çocuk okula servisle gidiyorsa veya kısa bir mesafe yürüyerek gidiyorsa hiçbir sorun olmaz. Ama ne varki çok uzun mesafe yürüyerek okula gidiyorsa o zaman tekerlekli bir çanta kullansa daha iyi olur.

Hangi gıdaları daha çok tüketmeliyiz? Vitamin takviyesi gerekirmi?

Skolyozlu çocuklar, vucut yapısı olarak ya sınıfın en küçükleri yada en uzunboyluları arasındadır. Minyon tipli olanlarda albümin düzeyi düşük olabilir. Bu durum ameliyata girme ihtimali olan hastalarda çok önemlidir. Çünki ameliyat sonrası dönemde, eğer albümün düzeyi düşükse ise enfeksiyon riski daha fazla olur. Bu nedenle gıdalarda protein eksik olmasın. Yine kemik metabolizmasında önemli bir vitamin olan d vitamini yönünden zengin gıdalar şunlardır: Somon, sardalya, uskumru gibi yağlı balıklar, sığır karaciğeri, yumurta sarısı, tavuk, kırmızı et, doğada güneş gören mantarlar.

Ayrıca D vitamini 30 bin üzerinde olmasını tercih ederiz bu nedenle d ve k vitamini içeren damlalar kullanmaktayız.

Skolyozda dişlerde neden sorun oluyor?

Skolyozda bir omuz aşağıya doğru inerse ve hastanın başıda yüksekte olan omuza doğru hafifçe döner. Muayene sırasında bu sorunu saptadığımız hastalarda (bütün hastaların %90 ında bu durum vardır) yüzde asimetri ve dişlerde basma kusuru vardır. Muayene sırasında bu durumu gözlemlediğim hastalarımı ortodonti muayenesine sevk ediyorum.

Skolyozda gözlerde neden sorun oluyor?

Skolyozda bel bölgesinde aşırı lordo ve buna bağlı olarak sırt bölgesinde kifoz ( kamburluk ) olabilir. Bu gibi durumlar gözlerde de miyop-astigmata neden oluyor. Bunun sebebi hastaların başlarının kifoza bağlı bir miktar öne eğilmesi ve uzağa bakarken göz kürelerinin yukarı doğru açılanmak orunda olmasıdır.  Çocukları “en arka sıradan tahtada yazılanları okumakta zorlanıp zorlanmadığını sorgulayarak” anlayabiliyorum. Şüpheli olguları göz dr muayenesine gönderiyorum.

Skolyoz Okuluna Yetişkinlerde gelebiliyormu?

Evet yetişkinlerde ağrı ve duruş bozukluğu için geliyorlar. Her ne kadar ağrilik düzelmesede. Hastalarımız egzersiz yapmakla bel ve sırt ağrılarını azaltırken duruş pozisyonlarınıda düzeltebilmektedirler.

Çocuğum zaten ameliyat listesine alındı. Egzersize gerek var mı?

Evet var omurgası daha esnek olduğu için; ameliyat daha kolay ve daha başarılı olur ve ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı olur.

Online egzersiz olurmu?  Egzersiz için eve gelme durumu oluyormu?

Çaresiz durumlarda online egersiz yapılıyor. Ancak birebir egzersiz yapmak daha faydalıdır. Özellikle nefes egzersizlerinde online egzersiz yetersiz kalmaktadır.

Evde egzersizde olabilir ancak bu durumda fiyoterapistlerimizin gidiş geliş zamanlarıda dikkate alınarak ödeyeceğini ücret katlanıyor. Ayrıca skolyoz okulunda egzersiz ambiansının motivasyon ve ciddiyet adına daha faydalı olduğu açıktır.

Skolyozun ilerlemesi ne zaman durur?

İdiopatik skolyozlar ergenlik çağında en hızlı ilerlemesini yaparak kemik büyümenin tamamlandığı 16-17-18 yaşlarında en yüksek derecelere ulaşır. Çoğunlukla 18 yaşda artık kemiksel büyüme tamamlanır. Nadiren daha minyon tipli ve  elişmesi geriden gelen olguarda bu 23 yaşa kadar çıkabilir Kemik gelişimi tamamlandıktan sonra ilerlemesi çok çok az olur. İleri yaşlarda ise yaşlanmaya ve osteoporoza bağlı olarak tüm insanlarda omurgada az ya da çok şekil değişiklikleri ve deformiteler olur. Bu yaşlanmaya bağlıdır. Küçük yaşlarda skolyozu olan kişilerde yaşlılığa bağlı şekil bozuklukları daha fazla etkili olur. Bu nedenle koruyucu tedbirlere dikkat etmek gerekir.

 

Skolyoz Okulları, çocuklarımıza, gençlere ve skolyozu olan erişkin bireylere yardımcı olmaya adanmıştır. Bu sahadaki bilimsel gelişmeleri anlık takip edilmektedir. Cerrahi endikasyonlar reddedilmemekle birlikte skolyozun ameliyatsız (konservatif) tedavisine ağırlık verilmektedir. SCHROTH yöntemi ile egzersiz programları uygulanmakta ve korse tedavileri takip edilmektedir.                                    

Skolyoz Okulları’nın ilki “İstanbul Skolyoz Okulu”nda omurganın karmaşık 3 boyutlu deformitesi , konusunda uzman doktor ve fizyoterapistlerce değerlendirilmektedir. Hastaların muayenesi ile birlikte, radyolojik incelemeleri ayrıntılı bir şekilde analiz edilerek her hasta için özel bir egzersiz planı yapılmakta ve ardışık seanslar halinde uygulanmaktadır.

Skolyoz Okulları’nda ücretsiz seminerler ve sosyal aktiviteler yapılarak, aynı zorluklarla karşılaşan aileler ve çocuklar bir araya getirilmektedir. Böylece endişe veren soru işaretleri ile dolu durum, özgüvenleri artmış, pozitif enerji yüklü bireylerin, birbirlerini motive ederek, hastalıkla profosyonel bir şekilde mücadele ettikleri bir sürece dönüşmektedir.

İstanbul Skolyoz Okulu: Bu karmaşık deformitenin düzeltilmesine yönelik, yenilikçi, bilimsel ve kişiye özel fizyoterapi ve egzersiz  seanslarının tasarlanıp uygulandığı, gerekli durumlarda korse ve tabanlık uygulamalarının yapıldığ, akademik kadrosu ile alanındaki yeniliklerin yakından takip edildiği bir kurum.

 

İstanbul Skolyoz Okulu 5 yıldır. Ekip çalışması yaparak (Omurga cerrahı, fizyoterapist, protez ortez teknisyeni işbirliği ile) Omurga deformitesi ve duruş bozukluğu olan hastaları, egzersiz, tabanlık ve korse uygulamaları takip ve tedavi etmektedir. 

 

 

 

 

 

Schroth yönteminin geliştirilmesi, üç kuşağın mesleki çalışmalarına dayanır. İlk adımlar, kendiside skolyoz hastası olan Katharina Schroth tarafından 1921'de başlatıldı. O zaman için sağlık kurumlarında yapılan uygulamalardan memnun olmayınca soruna kendi geliştirdiği yöntem ile çözüm aradı. Vücudunu keşfetmeye ve yeni bir tedavi yöntemi uygulamaya başladı. Mesleği öğretmenlik olduğu için anatomi, fizyoloji ve biyomekanik hakkında hiçbir şey bilmiyordu;

Mesleği öğretmenlik olan bir kişi yeni bir egzersiz yöntemi geliştiriyor !

Bununla birlikte, araştırmacı ruhu, tamamen yeni olan bir şeyin gelişimine katkıda bulundu; bu, sonraki yıllarda çok güzel sonuçlar verdi. Postürel algılamayı değiştirerek kişilerin postürel kontrolu elde etmesinin mümkün olduğunu gösterdi. İçbükey tarafta derin nefes alma yaparak göğüs kafesinin düzeltilmesini sağlamaya çalışıyordu. Bunu, göğüs kafesinin hareketlerini kontrol edebilmek için bir ayna önünde yapardı. Başlıca ilham kaynağı bir balondu. Şişirilmiş balonun gözlenmesine rağmen, aynı prensibi izleyerek deformitenin düzeltilmesi için bir olasılık olduğu sonucuna vardı.

 

Yöntemi, Doğu Almanya'daki Meissen'de geliştirmeye başlamış ve ilk küçük enstitüsünü kurmuştur. 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Katharina, 1924'te doğan kızı Christina'dan bu metodun çalışması ve geliştirilmesi konusunda destek aldı. Katharina, kızı Christina ile birlikte Bad Sobernhein'e 1961'de taşındı. 1983 yılında "Katharina Schroth Klinik" adı altında resmen açılan, köklü bir klinik haline dönüştü. 1985'te Katharina'nın ölümünden sonra, terapist kızının Christina Lehnert-Schroth yöntemi geliştirmeye devam etti. Daha sonra ortopedi cerrahı olan oğlu Hans Rudolf Weiss ona katıldı. Weiss, 1995'ten 2008 yılına kadar klinikte direktör olarak görev yaptı. Yöntemin daha da geliştirilmesi esas olarak terapötik bölümün başı Udo Roevenich ve Axel Hennes tarafından geliştirildi ve Dr. Weiss tarafından bilimsel olarak kanıtlandı. Christa, 1995 yılından beri emekli olmuş ve Mart 2015'te hayatını kaybetmiştir.

Aşağıdaki resimlerde Schroth ailesinin hastalarından iki örnek vardır. Her iki olguda günümüz tıbbına göre ameliyat edilmesi gereken gruptandır. Ancak o yıllarda bu günki implantlar ve ameliyat teknikleri gelişmediğinden. Hastalarla birebir disiplinli bir egzersiz programı sayesinde elde edilen düzelmeleri görmektesiniz. Bu resimler Schroth kitabından alınmıştır. Egzersizlerin nasıl faydalı olabileceğini açıkça göstermektedir.

         

 

 


Almanya'da Schroth Metodu, skolyoz tedavisi için en tanınmış egzersiz tabanlı yaklaşıma dönüşmüştür. 

Ülkemizde bu egzersizlerin uygulandığı bir kaç merkezden biri olan İstanbul Skolyoz Okulu’nda (kuruluşu 2016) Schroth Egzersiz Programları bilimsel bir yaklaşımla uygulanmaktadır.