What is Lunar Detox or Cupping Theraphy ?

A small suction cup is placed on the skin and a vacuum is created, drawing the blood close to the surface. The cup is removed and with a small razor blade, tiny incisions are made. The cup is replaced, the suction is applied and the blood begins to ooze out...

“Alternative medicine is not meant to be used instead of modern medical procedures, that is impossible. It must be used alongside it,”

“What we need is more medical researches and education about this method,”

Cupping also has links to acupoints on a person's body, which are central to the practice of acupuncture.

Many doctors consider cupping therapy a complementary therapy, which means that many do not recognize it as part of Western medicine. This does not mean that it is not effective, however.

Complementary therapies with supporting research may be an addition to Modern medicine. However, as the pubmed note, there is not yet enough high-quality research to prove cupping's effectiveness.

Scientists have linked cupping therapy with a variety of health benefits, although there needs to be more research to determine whether it is effective as a treatment.

Both "Lunar Detox" and "Wellcome to Tomorrow's Medicine" titles were first mentioned by me. I am sure that this method will be accepted academically in the coming days by considering the positive results and the studies in the literature.

 

Cilt üzerinde yapılan mini kesiler üzerine vakumlu kupalar yerleştirilerek bir miktar kanama oluşturulur. Bu kontrollü bir yaralanmadır. Steril şartlarda yapılır. Kısa sürede iyileşir. Uygulandığı bölgede kanlanmayı artırır. Vücudun savunma, onarım ve y ve yenileme mekanizmalarını uyarır.

Bu yöntem ve diğer alternatif tıp yöntemleri modern tıp yöntemlerinin önüne geçmemelidir. Öncelik daima modern yöntemlere verilmelidir.

Bu yöntemle ilgili daha çok kanıta dayalı bilimsel araştırmalar yapılmalıdır.

Uygulama bölgeleri Akupunktur noktaları ile paralellik gösterir.

Akademik düzeyde bu yöntemi tamamı ile reddeden birçok saygın bilim adamı vardır. Ancak, her ne kadar yetersiz sayıda denekle ve derinlemesine olmasa da,  son yıllarda yapılan çalışmalar ve uygulamalar sonunda elde edilen hasta memnuniyetleri  bir kalemde silip atılamayacak kadar dikkat çekmektedir.

Bilim adamları kulaktan dolma bilgiler ve kişilerin şahsi tecrübeleri yerine kanıta dayalı, bol denekli, istatistiksel olarak anlamlı çalışmalara göre hareket ederler. Bu nedenle konuyla ilgili immuno histokimyasal, histopatolojik, elektron mikroskobik, radyolojik….. çalışmalar yapılmalıdır. 

Gerek "Lunar Detox" ve gerekse "Wellcome to Tomorrow's Medicine"  söylemleri ilk kez tarafımdan dile getirilmiştir. Yaptığım uygulamalarla elde ettiğim olumlu sonuçlar ve literatürdeki çalışmaları göz ününe alarak bu yöntemin önümüzdeki günlerde akademik olarak kabullenileceğine eminim.